Akbank Sahibi Kim?

Akbank Sahibi Kim?
28 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 154 kez okundu.

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların sahipleri, her zaman toplum ve basın tarafından merak edilmektedir. Bu yüzden de Akbank sahibi kim sorusu, her zaman revaçta olan sorulardan bir tanesidir. En eski özel bankalardan bir tanesi olan Akbank, 1948 yılında Adana ilinde kurulmuştur. Banka ilk şubesini ise 1950 yılında Sirkeci’ye açmıştır. Adana ve Kayseri Bankası adının kısaltması olarak bilinen Akbank, Çukurova bölgesinde bulunan pamuk çiftçilerine destek sağlamak amacıyla kurulmuştur. Nuh Naci Yazgan, Ömer Sabancı ve Nuri Has gibi Kayserili iş adamları tarafından kurulan Akbank, daha iyi çalışmalar gerçekleştirmek üzere bankanın genel müdürlüğünü 1954 yılında İstanbul olarak değiştirmiştir. 1962 yılından itibaren ise banka tamamen Sabancı Ailesinin kontrolü altına geçmiştir. 14 bin personeli ve 900’den fazla şubesi ile Akbank, ülkemizin en büyük şubelerinden bir tanesidir.

Akbank Gelişimi

Sabancı ailesine geçtikten sonra Sabancı Holding tarafından yönetilmeye başlanan 1990 yılında ilk defa halka arzı gerçekleşen Akbank; ticari faaliyetlerini halen Borsa İstanbul üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu sayede isteyen yatırımcılar, Akbank ortağı olmak için gereken hisse senetlerini satın alabilirler. %51 oranında hisselerini halka açan Akbank, küçük yatırımcıları, yabancı yatırımcıları ve emeklilik fonlarını da bünyesinde toplamayı başarmıştır. Kalan %49 oranındaki hisse ise tamamen Sabancı Holding ve Hacı Ömer Sabancı Holding arasında paylaşılmaktadır. Buradan da Akbank sahibi kim sorusuna verilecek en büyük cevabın, Sabancı Ailesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Akbank Yönetim Şeması ve Finansal Durum

Akbank genel müdürlüğü görevi, Hakan Binbaşıgil tarafından yerine getirilmektedir. Bakıldığı zaman yönetim kurulunda ise başkanlık görevi Suzan Sabancı Dinçer tarafından yerine getirilmektedir. 2016 yılında yayınlanan verilere göre yılsonu kar miktarı ise 4 milyar TL düzeyine ulaşmıştır. Ülkemizin istikrarlı bankacılık sektörüne duyulan yabancı yatırımcı ilgisi sonrasında hisselerin %20’si Amerikan bankası olan Citibank’a satılmıştır. Fakat 2015 yılının ilk çeyreğinden sonra ise Amerika’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, hisseler yeniden Sabancı Holding bünyesine alınmıştır. 8 yıl süren ortaklık sonucunda, Akbank kurumsal bankacılık firmasının tek sahibi yine Sabancı Ailesi olmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git