Kredi Notunu Arttırmak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Kredi Notunu Arttırmak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler
28 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 144 kez okundu.

Son zamanlarda artan kredi başvuruları nedeni ile herkes kredi notu hakkında bilgi sahibi olmaya başlamıştır. Çünkü bankalar kredi başvurularında ne kadar belge isteseler de en fazla dikkat ettikleri şey kredi başvurusu yapan kişinin kredi notudur. Eğer kredi notunuz düşük ise kredi alma ihtimaliniz de o kadar düşüktür. Gerçi son zamanlarda bankalar müşteri çekebilmek için biraz esnek davransalar da yine de bu konuda çok titizlerdir. Kredi notu denilen olay tamamı ile kişinin finans geçmişidir. Kredi kartı ödemeleri, kredi geçmişi, ne sıklıklarla kredi çektiği gibi bütün bilgiler kredi notunu etkilemektedir.

Kredi Notu Aralıkları

Bankalar arasında en çok dikkat edilen detay kredi notudur. Kredi notu değerlendirmeye alınırken notun hangi aralıklarda olduğu belirlenir ve böylece kişinin risk gruplarından hangisinde olduğu bulunur. Böylelikle banka müşteri hakkında bilgi sahibi olur. Kredi notu 0-1900 arası bir puan tablosundan oluşmaktadır. 1-699 arası puan en riskli gruptur. 700-1099 arası bir puan orta riskli gruptadır. 1100-1499 arası puan az riskli olarak görülmektedir.1500-1699 arası iyi olarak adlandırılır. 1700-1900 arası ise çok iyi olarak adlandırılır. Genellikle krediler en riskli olan gruba verilmez. Çünkü görüldüğü gibi risk tablosunda en alt sırada yer alırlar. Böyle bir durumda da banka kredisini güvence altına alamaz. Böylelikle yapılan kredi başvurusu onaylanmaz.

Kredi Notu Artırma Yolları

Kredi notu artırmak uzun bir süreçtir. Fakat ödemelerde yapılacak olan ufak değişiklikler ile buna başlayabilirsiniz. Öncelikle herhangi bir bankaya borcunuz var ise onu ödemelisiniz. Böylelikle bankalara herhangi bir kredi borcunuz kalmamış olur. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız asgari tutarı değil kredi kartında bulunan tüm borcu düzenli ödemeye özen gösterin. Böylelikle ödemelerinizin düzenli olduğu sisteme yansıyacaktır. Faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile kredi kartınızdan ödeyiniz. Böylelikle bir nebze de olsa kredi notunuzda artış olacaktır. Kredi kartı limitinizi artırın. Fakat bunun doğrultusunda daha fazla para harcayıp kredi notunuzu kötü etkilemeyin. Sadece yüksek limitle kullanıp ödeyebileceğiniz bir borç ile dönem geçiriniz. Ufak bireysel krediler çekerek düzenli ödemeler ile yine kredi notunuzu artırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git