Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler
25 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 319 kez okundu.

Kredi notu, finansal hayatınız ile ilgili birçok detayı içermektedir. Birçok faktörün hesaplanması ile oluşur ve sigorta şirketleri, araç kiralama ofisleri, bankalar gibi birçok kuruluş tarafından gerekli durumlarda kişilerin kredi notları kontrol edilmektedir.

Kredi notu denildiğinde genellikle aklımıza bankalarla ilişkili olduğu gelse de aslında tamamen bankalarla ilişkili değildir. Örneğin, yeni bir ev satın aldınız ve kiracınızdan gelecek olan parayı garanti altına almak isteyebilirsiniz. Bu süreçte kiracı adayınızı değerlendirirken kredi notuna bakabilir ve ödeme performansının ne düzeyde olduğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer kişinin kredi notu yüksekse ve ödemelerini düzenli bir şekilde yapıyorsa, evinizin kirasını garanti altına almış olabilirsiniz. Bu örnekte olduğu gibi araç kiralamaktan finans ile ilgili ilişkili tüm konular için benzer şekilde örneklemeler yapılabilir. Şuanki süreç içerisinde artık kredi notu daha da önem kazanmış ve hayatımızın birçok anında karşımıza çıkmaktadır.

Kredinizi notunuzu etkileyen birçok faktör yer almaktadır. Bu faktörlere dikkat ettiğininiz takdirde kredi notunuzu yüksek tutabilir ve finansal hayatınızda daha avantajlı bir konuma gelebilirsiniz.

Kredi Kartınızı Düzenli Ödeyin

Kredi kartı limitiniz veya dönem içerisinde oluşacak kart borcunuz gibi tüm borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz kredi notunuzu etkiler. Ayrıca kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihinden önce veya sonra ödemeniz ile kredi notunuzu direkt olarak etkilemektedir. Eğer ödemelerinizi düzensiz bir şekilde yapıyorsanız ve ödemekte sürekli olarak gecikiyorsanız elbetteki kredi notunuzu olumsuz etkilediğini unutmamalısınız.

Kredilerinizi Düzenli Ödemelisiniz

Hayatımızın her anında ev, araba, düğün gibi birçok konuda ihtiyaçlarımız karşımıza çıkabiliyor ve bu noktada bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için kredi kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Bu süreç içerisinde ev kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi gibi yüksek tutarlarda kullanılan kredilerden oluşacak borçların ödeme performansı da kredi notunu olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Kredi taksitlerinin düzenli bir şekilde ödenmesi, kredi notunuz için oldukça önemlidir. Eğer herhangi bir borç taksidinizi geciktirmeden düzenli bir şekilde ödüyorsanız kredi notu performansınız olumlu bir şekilde ilerleyecektir. Aksi bir durumda ise olumsuz etkilenmektedir.

Bankalarda Yer Alan Borç Durumu

Herhangi bir bankada borcunuz eğer var ise bu borcunuz kredi notunuzu etkilemektedir. Eğer borcunuz yüksek miktarda ise kredi notu performansınız düşmekte ve bu borcu ödemeniz ile birlikte kredi notu performansınız yükselmektedir. Bu banka borçları aynı zamandak kredi taksitleri, kredi kartı, kredi içeren mevduat hesabı gibi tüm bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerini ve bu ürünlerin kullanımı sonucu oluşacak borçların tamamını kapsamaktadır.

Yeni veya İlk Kredi Açılışları

Eğer ilk kez herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi, ev kredisi gibi kredi ürünü kullanıyorsanız bu noktada kredi notunuzun performansı düşecektir. Bunun temel sebebi de bankaların, ödeme performansınız ile ilgili henüz herhangi bir değerlendirmesi olmamasıdır. Eğer süreç içerisinde düzenli bir şekilde kullandığınız kredilerin taksitlerini ödüyorsanız, kredi notu performansınızda yükselecektir.

Gecikmeye Düşen Hesap Miktarı

Kullanmış olduğunuz kredi ürünlerinin dönem borçlarını üst üste üç dönem ödemediğiniz takdirde borçlarınız gecikmeye düşer ve direkt olarak bu durum kredi notunuzun olumsuz etkilenmesini sağlar. Düzenli borç ödemeleri kredi notu performansını olumlu etkilerken aynı şekilde ödemelerde oluşabilecek gecikmelerde olumsuz etki oluşturmaktadır. Bu sebeple borçlarınızı düzenli ödemeye özellikle dikkat etmelisiniz.

Borçların Kredi Limitine Olan Oranı

Kredi borçlarınız ve limit oranları kredi notu performansını etkileyen önemli durumlardan birisidir. Örneğin kredi kartı limiti 100 bin lira olan kullanıcının, her ay bu limitin tamamını veya oldukça yüksek miktarda bir kısmını kullanması, o ay dönemi içerisinde kredi notu performansının olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Eğer sizde kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredi limiti kullanımınıza da dikkat etmelisiniz.

Finans Kuruluşlarının Bildirileri

Çalıştığınız bankalar, her dönem içerisinde Kredi Kayıt Bürosu’na bildirim göndermektedir. Bu gönderilen bilgiler, mevcut borçları, varlık durumlarını ve kredi limit değişiklikleri gibi birçok bilgiyi kapsamaktadır. Örneğin, herhangi bir kullanıcı, borç ödemelerini düzenli bir şekilde ödüyor olabilir veya tam tersi bir durumda da olabilir. Bankaların, Kredi Kayıt Bürosu’na gönderdiği tüm bu bilgiler sonrasında da kredi notunuz olumlu veya olumsuz etkilenmektedir.

Bu konumuzda yer aldığı gibi birçok faktör kredi notu performansınızı olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bu faktörlere özellikle dikkat etmelisiniz. Bu sayede finansal hayatınızda oldukça avantajlı olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git