Tarım Kredisi Nedir? Hangi Bankalar Tarım Kredisi Veriyor?

Tarım Kredisi Nedir? Hangi Bankalar Tarım Kredisi Veriyor?
28 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 142 kez okundu.

Gelişen dünyanın finansal sektöründe sanayi ve hizmet kısmı her zaman daha değerli bir görüntü vermektedir. Fakat üretim ve imalat sektörüne de her zaman ihtiyaç duyulur. İnsanların beslenmeleri için gereken üretimlerin yapıldığı tarımcılıkta, ülkemizde çiftçilere her zaman destek ve hibeler yapılır. Bu anlamda finansal anlamda bir miktar daha yardıma ihtiyaç duyan çiftçiler, bankaların oluşturduğu tarım kredilerine başvurabilirler. Devlet bankaları başta olmak üzere birçok farklı firmadan alınabilecek olan tarım kredileri, genel olarak il ve ilçe müdürlüklerinden kefilsiz çiftçi kredisi şeklinde de başvuruya konu olmaktadır. Çiftçi belgesine sahip olan çiftçiler, bu krediyi alma konusunda bir adım daha öne geçerler.

Türkiye Ekonomi Bankası Tarım Kredisi

Tarım üretimlerinin her yıl çok daha iyi şartlara sahip olması için, üretime destek amaçlı krediler oluşturulur. Bu kredilerden bir tanesi de TEB tarafından çiftçilere sunulur. Tarım sektöründe üretim gerçekleştirecek olan çiftçilerin 250 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını bu kredi karşılayabilir. 60 aya kadar vadeli olan bu kredilerde, genel olarak 3, 6 ve 9 ay geri ödeme bulunmayan seçenekler de mevcuttur. Çiftçilerin taksitli ticari kredilerinde ise 50 bin TL’ye kadar kredi verilir ve 36 aya kadar vade seçeneği oluşturulur. Çiftçi kayıt sistemi belgesi, bulunulan tarlanın tapusu ve kimlik kartı; TEB tarafından istenen temel belgelerdir.

Vakıfbank Çiftçi ve Tarım Kredisi

Tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerinden bulunan çiftçiler, yanlarında her zaman Vakıfbank desteğini bulacaklardır. Bu yüzden de Vakıfbank tarafından birçok farklı alanda işletme ve proje kredilerinin yanında, yatırım kredileri de oluşturulmuştur. Genelde sadece ihtiyaç kredisi gibi nakit para veren diğer bankaların aksine Vakıfbank’ta; araç, arazi, hayvan satın alınması, gübre ve tohum satın alınması gibi durumlar da kredi konusuna alınmıştır. Vakıfbank çiftçi ve tarım kredileri genel olarak 48 ve 60 ay vade ile sınırlandırılmaktadır. Aynı zamanda çiftçilerin arazilerindeki sahiplik belgeleri de, kredi kullanmak için ibraz edilmek zorundadır. Türkvet, kimlik kartı ve ikamet belgeleri ise bankanın istediği diğer belgelerin başında gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git