Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmenin Yolları

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmenin Yolları
28 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 183 kez okundu.

Kredi notu son zamanlarda isminden sıkça bahsettirmektedir. Çünkü artık bankalarda kredi başvurularında en fazla dikkat edilen detay müşterinin kredi notudur. Kredi notu bir kişinin finansal geçmişidir. Burada bankalarda olan her işlemi detaylı bir şekilde yazmaktadır. Bu detaylar beş yıllık kayıtlardır. Yani kısaca bankalarla olan beş yıllık kaydınız saklanmaktadır. Burada yaptığınız her işleme göre bir puan verilerek ortalama bir puan hesaplanmaktadır. Bu puana ise kredi notu denilir. Bankalar işte bu notu değerlendirirler. Kredi notunun bir risk tablosu vardır ve bankaya kredi için müracaat ettiğiniz zaman sizin puanınıza bakıp risk tablosunda nerede yer aldığınızı incelerler. Böylece yapmış olduğunuz kredi kabul edilir veya edilmez. Eğer bankaya kredi başvurusu yapacaksanız öncelikle kredi notunuzu bilmelisiniz. Böylelikle kredinizin onaylanıp onaylanmayacağını az çok tahmin eder ve alternatif yollar düşünürsünüz. Kredi notu öğrenmek maalesef ki ücretsiz bir sistem değildir. Çok cüzi miktarlar ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu adı altında kurulan yerde bankaların müşterilerinin beş yıllık geçmiş kayıtları tutulmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu bankalar tarafından kurulmuş bir kurumdur. Burada kredi notları sadece bankalar ile uğraşan kişilerde bulunmaktadır. Hayatı boyunca herhangi bir şekilde bankaya uğramamış bir kişinin kredi notu bulunmamaktadır. Findeks üzerinden kredi notu sorgulama oldukça kolay ve ucuz bir işlemdir. Sorgu başına 4,50 TL + KDV ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle sisteme kayıtlı olmalısınız. Burada kayıt tamamen ücretsiz olup sadece sorgulama başına ücret alınmaktadır.

T.C. Kimlik Numarası İle Kredi Notu Sorgulama

E-Devlet uygulaması üzerinden herhangi bir şekilde kredi notunuzu öğrenemezsiniz. Bu tamamı ile doğru bilinen yanlışların başında gelmektedir. T.C. kimlik numarası ile GSM operatörleri üzerinden kredi notu sorgulaması yapılmaktadır. Bunun içinde tabi ki belirli bir ücret GSM şirketleri tarafından alınmaktadır. Bu ücret 9 TL’dir. Burada yapmanız gereken telefonun mesaj kısmına girerek mesaj alıcı kısmına 1122 numarasını giriniz. Mesaj bölümüne ise T.C. kimlik numarası boşluk doğum yılı yazmalısınız. Sonrasında mesajı gönderiniz. Böylelikle birkaç dakika içerisinde size kredi notunuz mesaj yolu ile iletilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git